16.02.2017,  16:27:35 | 0 comentarii | 766 vizualizari
Al doilea amical, / A doua înfrângere
Echipa de fotbal CNS Cetate Deva a cedat cu scorul de 3-1, în depla­sare, într-un amical jucat în faţa echipei FC Hermanstadt Sibiu, liderul seriei a V-a din Liga a III-a. Pentru gruparea deveană a fost al doilea meci consecutiv pierdut, după cel din urmă cu o săptămână, cu Pandurii Tg. Jiu.

Jucat pe un teren sintetic din munici­piul de pe Cibin, amicalul dintre FC Hermanstadt şi CNS Cetate a fost antrenant în prima repriză, când s-au marcat toate golurile. Gazdele au punctat de două ori în primele 10 minute, dar devenii au redus din diferenţă, în minutul 14, prin Tecsi. Scorul reprizei şi totodată cel final a fost stabilit de către trupa sibiană în minutul 39: 3-1.
„Nu am fost mulţumit de atitudinea echipei şi de jocul prestat. Am făcut greşeli personale în defensivă şi am stat foarte rău tactic. Am întâlnit un adversar care a jucat destul de bine, surprinzându-ne pe contraatac”, a spus antrenorul devenilor, Viorel Tănase.
Tehnicianul alb-albaştrilor i-a trimis în teren pe Raţ – Petresc (min 82 - Kelemen), Kereki (min. 46 - Ionică), Agache, Cornea (min. 54 - Doboş) – Boldea, Vaştag (min. 46 - R. Cristian) – Bloj (min. 79 - Leucian), Tecsi, Făgărăşanu – Szekely (min. 62 - Lupu). Gruparea deveană va juca, sâmbătă, o nouă partidă amicală, urmând să întâlnească, tot în deplasare, pe U Cluj. Viorel Tănase aşteaptă o schimbare de atitudine din partea elevilor săi în acest meci.
„Jucăm cu o echipă de tradiţie, cu jucători experimentaţi, dar aştept o schimbare de atitudine a băieţilor mei. Trebuie să înţeleagă şi să conş­tien­ti­zeze că dacă nu respectă ce au de făcut, vor sta pe bancă în meciurile oficiale”, a precizat antrenorul lui CNS Cetate.
Absent şi în meciul cu Pandurii Tg. Jiu, mijlocaşul Marian Stoenac nu a jucat nici la Sibiu, având se pare o problemă mai serioasă la genunchi. Mijlocaşul venit de la Juventus Bucureşti a efectuat un RMN şi aşteaptă un verdict din partea unui medic specialist.