20.06.2017,  21:09:34 | 0 comentarii | 2217 vizualizari
La „Retezat Sky Race” / 300 de abandonuri

A şasea ediţie a cursei de alergare montană „Retezat Sky Race” a strâns un număr record de participanţi, 1.209 de concurenţi, care s-au întrecut pe trei trasee. Dintre aceştia, 909 au încheiat întrecere, iar 300 au abandonat.

Pe traseul Valea Marii au luat startul 180 de concurenţi, iar 140 au încheiat cursa. S-a impus Dan Hrişcu, în 30 de minute şi 49 de secunde, urmat de Florin Şoica, în 34 de minute şi 5 secunde, şi de Iulian Ionaşcu în 34 de minute şi 48 de secunde.
La feminin, pe primul loc a terminat Elena Moaga, în 39 de minute şi 23 de secunde, urmată de Andra Todoran, în 44 de minute şi 31 de secunde şi Claudia Alba în 46 de minute şi 19 secunde. La categoria masculină sub 16 ani a câştigat Paul Paraschiv, iar Miruna Diaconu a câştigat categoria feminină sub 16 ani.
În cursa dedicată celor de la Salvamont-Jandarmerie a câştigat Ionuţ Timofte, urmat de Valentin Anicăi şi Cătălin Frăţilă.
Pe traseul Custura, cel mai dificil dintre cele trei ale concursului din Retezatul Mic, au luat startul 599 de sportivi, iar 420 au încheiat cursa.
Viorel Palici, din Braşov, s-a situat pe primul loc şi a terminat în 3 ore, 9 minute şi 37 de secunde. Acesta a fost urmat de clujeanul Szabolcs Gyorgy, cu timpul de 3 ore, 12 minute şi 15 secunde şi Andrei Preda, din Azuga, cu timpul de 3 ore, 12 minute şi 31 de secunde. Cei trei au ocupat aceleaşi locuri pe podium la open masculin, dar şi la categoria sub 35 de ani.
În clasamentul open feminin al traseului Custura, pe primul loc s-a situat Ingrid Mutter, din Cluj, cu timpul de 3 ore, 50 de minute şi 15 secunde, urmată de atleta din Petroşani, Crina Buzgan, cu timpul de 4 ore, 16 minute şi 4 secunde şi Viorica Mălai, din Cluj, cu timpul de 4 ore, 27 de minute şi 31 de secunde.
Cea din urmă s-a impus la categoria feminină peste 35 de ani, iar Ingrid Mutter a fost prima la sub 35 de ani. Cristian Bornaz, din Constanţa, a luat categoria masculină 35-50 de ani, iar Lazăr Sângeorzan, din Bistriţa, s-a impus la categoria peste 50 de ani.
Traseul Buta, al doilea ca dificultate, a avut la start 430 de concurenţi, 349 încheind competiţia. Leonard Mitrică, din Vulcan, s-a impus pe acest traseu, cu timpul de 2 ore, 19 minute şi 44 de secunde. El a fost urmat de Constantin Busuioc, în 2 ore, 27 de minute şi 45 de secunde şi de Ion Neagoe, în 2 ore, 28 de minute şi 23 de secunde.
La feminin s-a impus Ilinca Tempeanu, în 3 ore, 13 minute şi 1 secundă, urmată de Elena Socolescu, în 3 ore, 34 de minute şi 23 de secunde şi de Maria Herman, în 3 ore, 35 de minute şi 23 de secunde.