02.11.2011,  22:25:04 | 0 comentarii | 742 vizualizari
Sport. Ultima oră.


de Loredana JUGLEA

Ionel Augustin a fost la un pas de a pleca de la Lupeni. Surse din cadrul echipei Minerul Lupeni susţin că tehnicianul Ionel Augustin a fost la un pas de a pleca după usturătorul eşec suferit de elevii săi, în Cupa României. Minerul Lupeni a fost învinsă cu neverosimilul scor de 5-0. „A suferit mult după această înfrângere. Nu a vorbit cu nimeni după meci, a fost chiar la un pas de a pleca”, spune o sursă ce a dorit să-şi păstreze anonimatul. Mai mult gurile rele spun că în sânul echipei sunt probleme de ordin financiar. „ E greu să ţii o echipă unită în condiţiile în care nu sunt bani de cantonamente. Echipa nu mai stă în cantonament nici măcar cu o zi înaintea unui joc oficial. Augustin munceşte de seara până dimineaţa la stadion, dar degeaba dacă în lot sunt jucători cu valoare de Divizia C, aduşi fără nici un ban. În sezonul trecut s-au adus jucători pe mii de euro, lucru ce nu s-a mai întâmplat în actualul campionat”, spun surse din cadrul echipei.

 

Triplu campion balcanic, la 74 de ani. Atletul veteran din Lupeni, Petru Ambruş, a devenit triplu campion balcanic la venerabila vârstă de 74 de ani. Bravul sportiv a participat la Balcaniada din Grecia unde a concurat la trei probe, 300 de metri garduri, triplu salt şi ştafeta de 4x100 de metri.”Am cucerit de-a lungul carierei mele 12 medalii balcanice de aur, 14 de argint şi 16 de bronz, lucru de care sunt foarte mândru”, spune atletul din Vale care mai are în palmares 11 titluri de campion naţional, cucerite anul acesta. „Nu ar fi fost posibile aceste rezultate fără sprijinul soţiei şi al copiilor mei, dar şi al unor oameni de bună credinţă”, a declarat Petru Ambruş. 

 

Petrileanca Raluca Haidu merge la Mondialele de gimnastică

Gimnastele Raluca Haidu, Cerasela Pătraşcu şi Amelia Racea, legitimate la CNS CSS „Cetate” Deva, au fost nominalizate, ieri, de Federaţia Română de Gimnastică în lotul României în vederea participării la Campionatul Mondial din Olanda (Rotterdam), din intervalul 16-24 octombrie.

C.S.S. „Cetate” Deva care a cucerit medaliile de aur şi bronz pe echipe şi cinci medalii la individual la recentul Campionat Naţional de Maestre este singurul club din ţară care are mai mult de o gimnastă în echipa pentru Campionatul Mondial. Pe lângă devencele Raluca Haidu, Cerasela Pătraşcu şi Amelia Racea, multiple medaliate la Naţionale, din lotul României pentru competiţia supremă a lumii mai fac parte  Sandra Izbaşa (Steaua Bucureşti), Ana Porgras (LPS Galaţi), Diana Chelaru (LPS Oneşti) şi Gabriela Drăgoi (CSS Buzău).  „Selecţionarea celor trei sportive în echipa pentru Campionatele Mondiale confirmă că suntem cel mai puternic şi serios club de gimnastică din România. Le dorim succes tuturor fetelor din echipa României, întrucât toate şi-au şlefuit talentul în laboratul de performanţe de la Deva”, a spus Adrian Liga, directorul CNS – CSS „Cetate” Deva. 

Componenţa loturilor (feminin şi masculin) României a fost trimisă către forul internaţional de profil, ieri când era data limită pentru înscrieri. „Sigur că pot exista modificări în componeţa loturilor, în funcţie de starea de sănătate sau componenţa tactică. Mai avem ultimul concurs de verificare, triunghiularul din Elveţia de la finalul săptămânii, iar dacă va fi nevoie se vor face modificările ce se impun”, a mai precizat Mircea Apolzan, secretarul general al FRG.

 „Obiectivele României la acest Campionat Mondial sunt cucerirea unei medalii, dar şi 1-2 clasări pe locurile 4-6. De asemenea, foarte important, nu punem accentul pe rezultatele imediate, ci pe cristalizarea echipelor, pentru participarea la C.M. de anul viitor şi, mai ales, la Jocurile Olimpice din 2012. Mondialul de anul viitor, la care vor merge primele 24 de echipe de la Rotterdam, constituie o primă etapă de calificare la Olimpiadă”, a spus Mircea Apolzan.

Delegaţia României va pleca spre Olanda în 10 octombrie, urmând a reveni a doua zi după încheierea CM, adică în 25 octombrie. „Va fi o competiţie foarte dificilă. Este pentru prima dată în istoria Mondialelor când numărul de echipe participante este atât de mare, încât este nevoie de două zile, şi la fete şi la băieţi, pentru calificări”, a încheiat secretarul general al FRG.

Calificările la feminin vor avea loc în 16 şi 17 octombrie, iar la masculin, în 18 şi 19 octombrie. În 20 octombrie este programată finala pe echipe la feminin, iar în 21, finala similară, dar la masculin, pentru ca în 22 octombrie să aibă loc concursul de individual-compus (feminin şi masculin), iar în 23 şi 24 octombrie, finalele pe aparate. 

 

Jiul Petroşani – Minerul Uricani, în Cupa României

Întâlnirea dintre Jiul Petroşani şi Minerul Uricani va fi capul de afiş al etapei a II-a Cupei României, faza judeţeană. Programul meciurilor stabilit de Comisia de Competiţii a Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara este următorul: miercuri, 29 septembrie, ora 16.00: Retezatul Râu de Mori – Inter Petrila; Măgura Pui - „U” Petroşani; Cetatea Răchitova – Minerul Aninoasa; Jiul Petroşani – Minerul Uricani; Streiul Simeria Veche – CNS Cetate Deva; Silva Hărău – Aurul Brad; Unirea Buceş – Victoria Călan; Șoimul Băiţa – Zarandul Crişcior; Sprint Luncoiu de Jos – Dacicus Orăştie; CS Ghelari – Gloria Geoagiu; Goanţă Ghelari – Aurul Certej; Minerul Teliuc – Metalul Crişcior; Unirea Veţel – Santos Boz; miercuri, 6 octombrie: Streiul Baru Mare – Retezatul Haţeg; FC Hunedoara II – Voinţa Vălişoara; Agrocompany Băcia – CS Vulcan.


Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 3 ori 7  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter