24.06.2018,  20:27:04 | 0 comentarii | 601 vizualizari
Hunedoara, / Un judeţ cu două echipe în Liga a III-a

După ce a câştigat meciul retur de la Voinţa Lupac, cu scorul de 2-1, CS Hunedoara a promovat în Liga a III-a. Astfel că judeţul Hunedoara va avea două echipe în al treilea eşalon: Cetate Deva şi CS Hunedoara.

Fază cu fază
Sâmbătă s-au disputat jocurile retur din barajul de promovare în Liga a III-a de fotbal. Printre echipele care s-au luptat pentru promovarea în eşalonul al treilea s-a numărat şi câştigătoarea Ligii a IV-a din judeţul nostru, CS Hunedoara, care a jucat în Caraş Severin, la Voinţa Lupac. În tur hunedorenii pierduse meciul de acasă cu 1-0.
Partida a început cu echipa gazdă hotărâtă să-şi apere avantajul din meciul tur disputat la Hunedoara. O tactică greşită care avea să-i coste pe jucătorii lui Boşko Vişatovici. Oaspeţii au profitat de jocul ultra defensiv al Voinţei. În minutul 24 aveau să deschidă scorul prin Tecsi, care a reluat cu capul, din preajma punctului de la 11 m, în colţul lung al porţii apărate de Toader. După acest moment, gazdele au ieşit la joc şi au avut o mare ocazie prin Şandru, aflat faţă în faţă cu Cobliş. Totuşi, hunedorenii au avut două oportunităţi excelente de a se desprinde pe tabelă. O dată au şutat razant cu bara transversală, iar într-o altă situaţie portarul gazdă a reuşit să reţină balonul.
În repriza a doua, gazdele au schimbat tactica, au atacat mai mult, însă Tecsi avea să realizeze dubla, printr-un gol marcat în min. 64, şut sub bară din 6 metri.
În finalul meciului, gazdele au reuşit să înscrie, min. 89, prin Popa, jucătorul introdus după pauză, reaprinzând speranţele într-un egal care nu a mai venit.
Ultimul fluier al arbitrului i-a găsit pe hunedoreni bucurându-se, în timp ce gazdele, atât de aproape de obiectivul opus, erau cu lacrimi în ochi. Cele două goluri înscrise de oaspeţi, după ce în tur Voinţa s-a impus în deplasare cu 1-0, au contat decisiv în economia meciului, hunedoreni reuşind o promovare pe deplin meritată.

Mesajul unui portar euforic
Portarul echipei CS Hunedoara, unul dintre cei mai buni jucători în cele două meciuri, Andrei Cobliş, a  transmis un mesaj dur celor care au criticat echipa după înfrângerea din tur: „Toţi care ne-aţi înjurat, ori criticat după meciul tur vă aşteptăm la intrare în Hunedoara să ne mai daţi o palmă peste obrazul celălalt. V-aţi grăbit puţin, barajul se joacă în două manşe. Dar de unde să ştiţi voi ce greu a fost, doar nişte spărgători de seminţe. Mulţumim că datorită vouă am fost mai puternici. Sănătate multă. Şi celor care ne iubesc, vă iubim şi noi”.