19.09.2018,  17:57:03 | 0 comentarii | 775 vizualizari
În fotbalul de la sate / Luptă strânsă

La finele săptămânii trecute s-au desfășurat meciurile contând pentru etapa a III-a din Liga 5 de fotbal Hunedoara. În această rundă au stat cei de la Foresta Lunca Cernii, o echipă de mijlocul clasamentului, dar meciurile care s-au jucat au fost extrem de interesante.

După disputarea rundei a treia, lider continuă să rămână, cu maximul de puncte, respectiv 9, cei de la Unirea General Berthelot. Aceștia s-au impus, în derby-ul etapei, în deplasare, pe terenul celor de la Metalul Crișcior, cu scorul de 3-2. Oaspeții au avut o primă repriză foarte bună, conducând la pauză cu 2-0, prin reușitele lui Emanuel Murg (26) și Emanuel Băiconi (27) și păreau scăpați în câștigători. A urmat, însă, o revenire de senzație a gazdelor la începutul mitanului secund, aceștia restabilind egalitatea, grație golurilor înscrise de către Andrei Rostaș (48) și Marcel Lupea (55), iar partida s-a relansat. În cele din urmă s-au impus cei de la Unirea, golul victoriei aparținând lui Claudiu Bâhu (64), Metalul nemaiputând să se remonteze până la final. Pe podium mai sunt alte două echipe, Măgura Pui și Aurul Certej, cu punctaj maxim, fiind vorba, însă, de doar 6 puncte, și asta din cauză că au câte un meci mai puțin disputat. Puiul s-au impus mult mai ușor decât era de așteptat, în fața celor de la CSC Ilia, cu un categoric 5-0. La pauză a fost 2-0, prin punctele semnate de Ovidiu Stoica (11) și Ionuț Lupulescu (25), cei de la Măgura crescând diferența în mitanul secund, prin dubla Sergiu Stoiconi (71 și 79), pentru ca scorul final, într-un meci în care Ilia a dat o replică palidă, să fie stabilit de către rezerva Aleodor Turcu (87). Pe locul al treilea, tot cu șase puncte, dar cu golaveraj mai slab, sunt cei de la Certej. Aceștia au reușit o victorie spectaculoasă, în meciul cu cele mai multe goluri înscrise în această rundă, respectiv 8, pe terenul celor de la Agrocompany Băcia. Oaspeții au început mult mai bine jocul și au avut, chiar din debut, un avans de două goluri, prin reușitele lui Doinel Părău (15) și Alin Ignat (17), dar gazdele au revenit prin punctul lui Marius Mureșan (34). La pauză a fost, însă, 3-1 pentru echipa vizitatoare, printr-o altă reușită a lui Doinel Părău (44), iar imediat după reluare cei de la Băcia s-au apropiat, din nou, la doar un singur gol diferență, pentru gazde punctând, din nou Marius Mureșan (48). Apoi trupa din Certej s-a desprins la trei „lungimi”, pentru formația vizitatoare punctând Doinel Părău (61), care, astfel, a reușit un hat-trick, și Bogdan Ciobanu (80). Scorul final, de 5-3 în favoarea celor de la Aurul, a fost stabilit de Marius Mureșan (85), jucătorul celor de la Agrocompany reușind, și el, un hat-trick în cel mai spectaculos meci al etapei.
Scorul etapei, de 6-1, l-a realizat pe teren propriu Zarandul Crișcior, care s-a impus în fața celor de la Sargeția Bretea Română. Runda a fost una a oaspeților, echipele vizitatoare reușind patru victorii, față de doar două ale amfitrionilor, una dintre câștigătoarele de pe teren străin fiind AS Sântămăria Orlea. Aceasta din urmă s-a impus cu scorul de 2-0 în deplasarea de la Victoria Dobra. În cel mai echilibrat meci al rundei, Ponorul Vața s-a impus, la limită, cu scorul de 1-0, pe terenul celor de la Santos Boz, golul victoriei fiind reușit în mitanul secund de către Alexandru Aldea (62). Etapa viitoarea, cea de-a patra, care se anunță, și ea, interesantă, se va disputa duminică, 23 septembrie, toate cele șase jocuri programate urmând a începe, ca de obicei, la ora 11:00.