03.11.2011,  08:13:51 | 0 comentarii | 492 vizualizari
Sport. Ultima oră.

Puştii Jiului, la primul succes în Liga a patra

Jiul Petroşani a reuşit prima victorie în Liga a patra acolo un gruparea pregătită de Toni Sedecaru, Damian Militaru şi Daniel Huza s-a impus cu scorul de 6-0 în faţa celor de la Geoagiu Băi. Tinerii “mineri” au reuşit o triplă prin Moldovan, iar Maier, Caravan şi Munteanu au fost autorii celorlalte trei goluri.

„Chiar suntem mulţumiţi de joc şi de scor. Băieţii au jucat bine şi s-au dăruit. Încet vom construi o trupă de viitor”, a declarat vicepreşedintele echipei George Boboc.

Astfel jucătorii Jiului vor încasa o prima de 150 de lei după acest prim succes, dar câştigul titularilor poate să ajungă pe lună până la suma de 1.500 de lei. “Ne străduim să-i motivăm pe copii pentru că şi ei dau dovadă de caracter şi chiar vrem să formăm jucători profesionişti”, a mai afirmat oficialul.

În sfârşit victorie

Echipa de rugby Știinţa Petroşani a reuşit după multă vreme să obţină o victorie pe teren propriu. Echipa lui Alexandru Lupu şi Emil Drumea s-a impus cu scorul de 24 la 7 în faţa celor de la Bucovina Suceava, partida contând pentru play-out-ul Diviziei Naţionale. După acest joc căpitanul echipei Daniel Cojocaru a suferit din nou o accidentare la genunchi, starea sa de sănătate fiind pusă sub semnul întrebării.

Cântăreţul Kamara a debutat cu pasă de gol la Petroşani

Echipa de fotbal Universitatea  Petroşani s-a impus cu scorul de 5-0 în faţa grupării Retezatul Haţeg într-un meci ce a contat pentru Liga a patra la fotbal. Mult aşteptatul debut al jucătorilor cântăreţi Kamara şi Andrei Ștefan de la trupa Alb Negru a avut loc, iar evoluţia celor doi nu a dezamăgit deloc.  ”Kamara a intrat la pauză şi a dat o pasă de gol, iar Andrei Ștefan a jucat 27 de minute şi nu a făcut-o deloc rău. Sunt mulţumit de evoluţia lor „, a  afirmat antrenorul principal Ionuţ Stelescu. Golurile Universităţii au fost marcate de către Stanci - 2, Istfan, Berci şi Soare câte un gol.

Prima victorie pentru Ionel Augustin sub culorile Minerului

Minerul Lupeni s-a impus cu scorul de 4-3 în faţa lui CFR Gaz Craiova, după un mei nebun în care oaspeţii au reveni de la 3-1 la 3-3.

Meci nebun la Lupeni acolo unde jucătorii celor două echipe au oferit un joc cu multe peste ceea ce se vede la ora actuală în prima ligă. Cu moralul la pământ după insuccesul din prima etapă Minerul a muşcat din plin şi a arătat câte ceva din stilul actualului tehnician. Viteză, ambiţie, tehnicitate dar şi goluri spectaculoase, acestea au fost doar câteva dintre ingredientele ce au ţinut cu sufletul la gură asistenţa prezenţă la acest meci. Minerul deschide scorul în minutul 10 când Necatu reuşeşte o centrare de manual, iar Martinescu nu-l iartă pe Ciucă. Peste 6 minute Gabi Marin ridică scorul la 2-0 cu un euro gol la vinclu de la 25 de metri. Gazdele mai trec de câteva ori pe lângă gol, dar oaspeţii îşi revin din pumni şi începe asaltul la poarta lui Pascal. Semnalul de trezire îl dă Niţă, în minutul 28 care îl învinge pentru prima data pe portarul gazdelor, ca mai apoi cu trei minute înainte de final Lupeniul să mai înscrie o dată prin Tătaru care reuşeşte să fructifice o centrare venită de la Drăghici. Avantajul de 3-1 la pauză pare a fi unul liniştitor pentru Minerul, dar oltenii revin în forţă. Trifu abia intrat în joc aduce scorul la 3-2, iar mai apoi Boroiban  o „pune „ de  un 3-3. „ Minerii „ nu se precipită şi îşi văd de joc în continuare mai ratând bune oportunităţi de a marca. Și cum în fotbal ca şi în viaţă norocul este de partea celor puternici, trupa lui Ionel Augustin reuşeşte golul izbăvitor  în minutul 75 printr-o execuţie de aplaudat a lui Robert Cristian. Finalul de meci le găseşte pe cele două echipe cu garda jos, dar victoria avea să fie  a celor care au condus mai tot timpul ostilităţile, adică a gazdelor.

„Am greşit mult în acest meci. Am fost neinspiraţi şi nu ne-am concentrat suficient. S-a greşit şi în apărare s-a greşit şi în poartă”, a declarat la finele meciului antrenorul oltenilor Jerry Gane.

"Mă bucur că nu am căzut psihic”

Antrenorul echipei Minerul Lupeni Ionel Augustin a lăudat atitudinea elevilor săi şi a felicitat ambele grupări pentru prestaţia avută. “Felicit ambele echipe pentru fotbalul practicat. Mă bucur mult că am câştigat şi că nu am clacat psihic în momentul în care oaspeţii au revenit în joc. Jucătorii au creat faze superbe, au avut atitudine şi s-au concentrat. Dar pe de altă parte am greşit mult în apărare, iar Pascal a fost puţin ezitant în poartă, acest lucru făcând să ne pierdem din siguranţă. Craiova a dovedit că este o echipă bună şi a venit cu jocul bine pregătit „, a afirmat Augustin.