23.02.2019,  22:24:31 | 1 comentariu | 1044 vizualizari GALERIE:     FOTO
Eșec nemeritat, faze controversate

Energeticianul - Universitatea Cluj: 0-2
Stadion: Jiul (Petroşani - Hunedoara);
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi - Dâmboviţa) şi Doru Zamfir (Slatina).
Energeticianul: T. Axinte - Rob. Petre, Guiti, D. Lung (cpt.), Andr. Dragu - Cenaj, Cl. Petruş, Gunie, Maxin - Al. Petruş, Vl. Rusu
Rezerve: Cr. Dică - Misăraş, R. Enache, Gîrbiţă, Cioiu, R. Sandu, C. Ionică
Antrenor: George Zima
„U” Cluj: Dur Bozoancă - Căpuşă, Abrudan, I. Ursu, Al. Coman - Taub, G. Florescu, Sepsi - Haţiegan, Gavra, Goga (cpt.)
Rezerve: Iul. Dinu - Andr. Cordoş, Gab. Giurgiu, Nic. Pîrvulescu, N. Janos, Burghelea, Mir. Axente
Antrenor: Bogdan Lobonţ
„U” Cluj a câștigat la Petroșani cu 2-0 după multe faze controversate şi începe anul cu o victorie în meciurile oficiale.
Gazdele încep bine meciul și în minutul 5 Dur Bozoancă respinge în lateral mingea trimisă bine lângă bara din dreapta, din lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga, de Cenaj.
Presiunea echipei gazdă continuă și în minutul 9 Robert Petre trimite puţin pe lângă colţul lung, cu un şut din drop de la 12 metri lateral dreapta.
Minutul 14, contrar cursului jocului, aduce  0-1 pentru oaspeți. George Florescu primeşte la 28 de metri central, îşi aşează mingea şi trimite direct în vinclul din dreapta, făcând inutil plonjonul lui Teodor Axinte.

Clujenii intră cu un avantaj minim la pauză
În minutul 63 Haţiegan primeşte peste apărare, pătrunde pe dreapta în careu şi trage la prima bară, dar Axinte respinge cu piciorul drept. A fost prima ocazie a reprizei secunde şi prima fază ofensivă a clujenilor, care până atunci aproape că nu au ieşit din propria jumătate.
În minutul 70 Vlad Rusu, aflat într-o situaţie bună de a marca, în interiorul careului, şutează în blocaj.
În minutul 79 Robert Petre trece de Taub în dreapta careului, se dezechilibrează şi pică, cere penalty, însă primeşte galben pentru simulare.
În minutele de prelungire va fi 2-0 pentru oaspeți. Janos pasează în faţă pentru Mircea Axente, care preia şi scapă spre poarta adversă, pătrunde în careu, îl fentează în dreapta pe Axinte şi trimite la colţul scurt, majorând diferenţa şi asigurând victoria, una cam mincinoasă după cum au stat lucrurile pe teren acolo unde clujenii au tremurat și la propriu și la figurat.

O victorie cu năbădăi
O lovitură de la 11 m neacordată, un cartonaș roșu în prima repriză la o lovitură aeriană cu cotul, ofsaid la golul din prelungiri și un ofsaid ridicat eronat de același asistent la o incursiune a lui Vlad Rusu sunt fazele reclamate de gazde după meciul cu “U” Cluj.
Cel mai tânăr antrenor din liga a doua, George Zima, a fost felicitat de oficialii clubului pentru prestația echipei, chiar dacă rezultatul nu a fost cel dorit.
„În primul rând, vreau să remarc atitudinea corectă și determinarea jucătorilor mei. Au respectat ce am lucrat și ceea ce le-am cerut pentru acest joc. Dar fac un apel la conștiința lor, să înțeleagă, că avem foarte mult de muncă, și astăzi nu am realizat nimic. Cu siguranță, prestația de astăzi este un punct pozitiv de pornire în reconstrucția acestei echipe”, a spus tehnicianul.
Zima a punctat faptul că meciul a fost câștigat de echipa mai pragmatică, dar nu mai bună.
„În opinia mea, jocul de astăzi a fost câștigat de echipa mai experimentată și mai pragmatică, nicidecum de cea mai bună. Am fost echipa care a dominat, iar repriza secundă ne-a aparținut în totalitate. Am câștigat marea majoritate a duelurilor de 1 contra 1, și chiar dacă terenul a fost greu, am avut posesia de partea noastră, o posesie pozitivă, cu o viteză bună de dezvoltare a acțiunilor. Am ajuns de multe ori cu 6-7 jucători în ultima treime. Din păcate, nu am fost lucizi la centrări, iar în fața porții am ales procedeele greșite de a finaliza cu gol ocaziile avute.
Dincolo de lucrurile pozitive din punct de vedere tehnico-tactic, am arătat că echipa asta are suflet și că încet reușim să formăm un vestiar puternic.
Față de echipa standard din tur, s-au regăsit în primul 11 doar Petre, Dragu, Lung si Vlad Rusu. Avem o echipă tânără, iar astăzi am folosit șapte jucători U21, din care cinci cu vârsta de 19 ani. Am mare încredere în toți și îmi doresc ca fiecare dintre ei să crească și să evolueze din ce în ce mai bine”.
Gazdele au reclamat un penalty la Petre, dar și un ofsaid la ultimul gol al oaspeților. „Ca antrenor, nu-mi propun deloc să comentez arbitrajul. Se pot face greșeli pro și contra. Noi, astăzi, nu am pierdut din cauza unor greșeli de arbitraj, ci din cauza faptului că nu am reușit să fructificăm niciuna din ocaziile mari avute. Acum, la cald, pot să reamintesc doar ce mi-au spus după joc oameni din cadrul clubului, că de exemplu, o lovitură de la 11 m neacordată la scorul de 0-1, un cartonaș roșu în prima repriză la o lovitură aeriană cu cotul, ofsaid la golul din prelungiri și un ofsaid ridicat eronat de acelaș asistent la o incursiune a lui Vlad Rusu. În concluzie, trebuie să muncim mult în continuare, să fim modești și să facem tot ceea ce ține de noi pentru a câștiga puncte”, a concluzionat Zima.

Stadionul are din nou tabelă electronică
1.000 de euro a scos finanțatorul Nicolae Sarcină pentru că stadionul Jiul să fie în rândul arenelor care se respectă. Cu doar o zi înainte de meciul cu “U” Cluj, tabela a fost montată pe stadion astfel că la televizor „bătrânul” Jiul a dat bine. Mai puțin scorul de pe noua tabelă, dar e timp și pentru revanșă.

„U” Cluj are, fără îndoială, una dintre cele mai frumoase galerii din România. Peste 120 de fani pașnici, frumoși, cu microbul fotbal în sânge, au venit să ne predea o lecție de atitudine și atașament. Bannere emoționante, mesaje profunde, dar și un banner cu „La mulți ani Jiul Petroșani”,
ne-au reamintit pe loc de vremurile de altădată. De prietenia dintre clujeni și jiuliști, dar și de atmosfera care de ani buni ne lipsește la Petroșani.

Un fan nu a fost lăsat pe stadion
La acest meci a fost un număr impresionant de forțe de ordine, care au vegheat la buna desfășurare a ostilităților din jurul partidei. Un singur fan a luat drumul Poliției pentru câteva ore pentru că acesta a încercat să intre pe stadion în ciuda faptului că avea interdicție.