03.11.2011,  08:21:47 | 0 comentarii | 472 vizualizari
La Vulcan, / Golul Jiului a fost înscris pe fondul de dominare a gazdelor
de Gheorghe OLTEANU

Dom’le, a fost un meci frumos! La asta s-au rezumat impresiile celor care, sâmbătă dimineaţă, au asistat la cele nouăzeci de minute regulamentare de joc  şi două de prelungiri ale partidei dintre CS Vulcan şi Jiul Petroşani.

Pe o căldură pe care, şi în pantalonii scurţi, simţeai că-ţi iau foc picioarele, stadionul din Vulcan s-a umplut ca niciodată de lume. Vulcăneni şi petroşeneni, deopotrivă, dar şi microbişti din alte oraşe. Atraşi, fireşte, de derbiul local dintre cele două echipe din Vale. Despre programarea căruia s-a ştiut în ultimul moment, dată fiind retragerea din campionat a unei divizionare din liga a IV-a. Și, dacă vă spun că, la repriza I, a stat şi primarul Gheorghe Ile, chiar că o să vă pară rău că nu aţi venit şi dumneavoastră la meciul ăsta.

A trecut aproape o repriză întreagă pentru ca să apară golul petroşenenilor. Implementat, asta e necesar să recunoască şi băieţii lui Damian Militaru, pe fondul de dominare a echipei gazdă. Golul a fost cât se poate de corect şi destul de spectaculos. De fapt, nimic nu-l prevestea. A fost de ajuns ca Firan să prindă balonul cam la douăzeci de metri de poarta lui Mârşavă şi să tragă un şutălău de care, mă gândesc, s-a mirat şi el cum  i-a ieşit. Zbang, şi asta a fost, partea întâi a întâlnirii s-a terminat cu scorul de 0-1.

Golul vulcănenilor n-am apucat să-l văd. Nici eu, dar nici colegul Genu Tuţu. Nu terminaserăm  de băut apa minerală de la pauză. Însă îmi închipui ce bombă a băgat, de pe punctul cu var, Andruşca Vajda. Cel care a executat lovitura de pedeapsă de care au beneficiat fotbaliatorii lui Ghiţă Pantilimon. De aici încolo, pas să mai vezi - în afară de portarul Tonca, încurcat, la un moment dat, în aţele propriei porţi - vreo minge oprită în plasă. Nici de o parte, nici de alta. Și ocazii au fost, vericule. A avut Alin “Piticu” Miculescu, au avut Vajda, Roşianu, Sorin Stângă “Motanu” şi alţii vreo câţiva. Dar mingiuca nu a vrut să intre şi pace.

Antrenorul Marius Szoradi, “Jackie”, i-a trimis la încălzire pe toţi jucătorii pe care-i avea pe banca de rezerve. Dar nici Adi Buleandră (cu nume de foltbalist “Buli”), nici Albescu şi nici nu mai ştiu care a urmat nu au reuşit să-l decupeze pe Tonca. Asta deşi, înainte, de pe bancă, băgaseră de seamă şi la cap că Tonca poate fi foarte uşor învins, pentru că tot timpul deviază mingea numai şi numai pe partea dreaptă. Asta e, deşi partida  a fost prelungită cu două minute, scorul nu a fost majorat nici de o parte şi nici de alta. Ca să nu mai zic că, de câteva ori, centralul Lina din Lupeni a fost de belea, frate! Dar nici asistentul său Zlate n-a fost mai departe. Era ca adormitu’ şi, tot aşa, de două-trei ori l-au trezit strigătele de pe banca de rezerve şi din tribună, ca să ridice fanionul.

“A fost un meci bun, este şi părerea lui Neluţu Pantilimon, preşedintele CS Vulcan. Și Jiul a vrut să câştige, şi noi am vrut să învingem! S-a văzut clar că noi am fost cei care am dominat, iar golul lor a fost înscris pe fondul acestei dominări. Băieţii au muncit, au alergat, dar i-a zăpăcit şi căldura. Eu zic că ambele echipe merită să fie felicitate“.