03.11.2011,  12:08:44 | 0 comentarii | 585 vizualizari
După ce a lăsat trei goluri în poarta ălora, / Vulcanul s-a întors plin de glorie de la Certej
de Ziarul Vaii Jiului

Alin “Piticu“ Miculescu a lovit din nou. De două ori. De astă dată nu acasă, ci la Certej. Unde fotbaliştii de la C.S. Vulcan s-au încălzit, pentru micul şi berea de mai târziu, aproape de orele amiezii ale zilei de 1 Mai şi au terminat cu 1-3 pentru ei.

Partida s-a desfăşurat în

buna tradiţie cu care ne-au obişnuit, în ultima vreme, băieţii noştri. Nu a început bine meciul că, în minutul 2, Certejul ne trosneşte plasa şi aduce la adevăr scorul de 1-0 trecut deja pe tabela de marcaj de miştocarii de susţinători ai echipei gazdă.

Ca de fiecare dată,

cum din nou trebuie să zic că ne-au obişnuit, după asta alor noştri li s-au umflat muşchii. Mai ales lui Alin Miculescu, “Piticu“ number one ale echipei vulcănene, care a comis-o de două ori în poarta echipei gazdă. Primul gol l-a reuşit după ce, primind balonul dintr-o centrare meseriaşă a lui Petre Băcăran zis “Buchin”,

l-a trimis cu capul în noduri. A doua oară l-a executat pe portarul de la Certej după ce un fundaş de-al ălora a greşit şi i-a atins cu mingea bulanul drept. Răzbunarea Piticului a fost cruntă. “Și-a făcut-o” şi... zbang în aţe cu ea! Golul numărul trei a fost o creaţie a lui Palade. Care, în minutul 2 de prelungire, a pecetluit soarta meciului cu un şut viguros din careul de şaiş‘pe.

Miercuri, Vulcanul are

meci acasă. De fapt, cu acesta, vor fi trei pe care le va susţine unul după altul pe propriul teren. Cel de miercuri e cu Brănişca. Care ar fi trebuit jucat în sâmbăta în care Uricaniul a avut meci cu Hunedoara. Când careva de la noi a sunat la ăia şi i-a întrebat de ce nu mai vin. Păi, nu mai venim, bă, i-ar fi răspuns cu un căscat de week-end gura unui somnoros. Pentru ca, acum, să se anunţe că vor să joace meciul. Naiba ştie ce or mai fi făcut, şi-a zis un oficial vulcănean. Poate că au rezolvat cu vreo dovadă de la vreun service auto, cum că au rămas cu căruţa defectă-n drum.