10.05.2021,  22:45:51 | 0 comentarii | 680 vizualizari
Victorie cu bonus ofensiv pentru Știința

După înfrângerea suferită la Bârlad, Știința a revenit în forță și a învins pe CSM Galaţi cu scorul de 38-15, elevii lui Alexandru Lupu trecându-și în cont și punctul bonus ofensiv.

Partida a început perfect cu un eseu transformat de Știința, dar replica oaspeților a venit rapid, iar aceștia au egalat. Echilibrul s-a menținut până în partea secundă a primei reprize, când Știința a dominat cu autoritate și s-a desprins la o diferență de 16 puncte.

După pauză, tot Știința a avut inițiativa și au urmat alte două încercări pe fondul unui joc extrem de frumos și spectaculos.

Știința - CSM Galaţi 38-15(26-10)

Evoluția scorului: 5-0 Ivan eseu, 7-0 R. Barbu transformare, 7-7, 12-7 Zamfir eseu, 12-10, 17-10 Carvatschi eseu, 19-10 R. Barbu transformare, 24-10 Baraulea eseu, 26-10 R. Barbu transformare,

31-10 Bencea eseu, 36-10 Zarnea eseu, 38-10 Bors transformare, 38-15.

Știința: Baraulea, Ivan, Olteanu - A. Barbu, Carvatschi - Tudor, Ghiarasim, Carpo - Croitoru, R. Barbu - Zamfir, Stuparu, Ionita, Bencea - Curta. Rezerve: Virag, Zarnea, V. Popa, Buturuga, Vîlceanu, Bors, Lupu, Bălan.

Informațiile ne-au fost puse la dispoziție de către Marius Raczek, fin cunoscător al fenomenului.