27.09.2021,  19:42:13 | 0 comentarii | 231 vizualizari
Știința Petroșani a revenit în fruntea clasamentului DNS / Un nou derby câștigat de studenți
Booking.com

În cele trei partide disputate din etapa a 11-a, contând pentru Divizia Națională de Seniori, conform frr.ro, două victorii au revenit gazdelor, CSM Galați, respectiv RC Grivița, un succes oaspeților, Știința Petroșani impunându-se în derbyul de la Năvodari.

Derbyul etapei s-a consumat la malul mării, între CS Năvodari și Știința Petroșani, studenții din Valea Jiului obținând victoria cu rezultatul de 27-20. CS Năvodari a deschis scorul, dar apoi Știința Petroșani a întors rezultatul și la pauză conducea cu 15-10. În partea secundă, avantajul a rămas tot de partea oaspeților, gazdele reușind la un moment dat să se apropie la un singur punct, fără însă a mai putea să schimbe soarta partidei. Cu acest succes, Știința Petroșani a trecut pe prima poziție a clasamentului, cu un punct mai mult decât RC Bârlad.

Au marcat pentru CS Năvodari: Albert Știopei – un eseu, Marian Niță – un eseu, Cristian Văcaru – 2 transformări, 2 lovituri de pedeapsă, respectiv Mădălin Baraulea – un eseu, Răzvan Barbu – un eseu, o transformare, o lovitură de pedeapsă și Răzvan Borș – 3 lovituri de pedeapsă, un dropgol pentru Știința Petroșani.

12 puncte(3lp, 1dg)a marcat Știința în victoria de la Năvodari. A fost desemnat omul meciului: Razvan Bors. 10 puncte(1e,1tr,1lp) a marcat Razvan Barbu.

După o partidă pe care a controlat-o în cea mai mare parte a timpului de joc, RC Grivița a obținut victoria și punctul bonus ofensiv prin victoria cu 37-7 în fața celor de la RC Gura Humorului. RC Grivița a început bine cu un eseu încă din primele minute, humorenii marcând punctele de onoare în repriza secundă, și se menține pe poziția a cincea a clasamentului în care o devansează pe RC Gura Humorului.

Au marcat pentru RC Grivița: Damian Ispas, Andrei Mitrea, Silviu Mircea, Alexandru Mircea, Vasilică Mercone – fiecare câte un eseu, Ștefan Pătrașcu – 3 transformări și o lovitură de pedeapsă, Andrei Homiuc – o transformare, respectiv Lucian Zup – un eseu și Ciprian Nichitean – o transformare pentru RC Gura Humorului.

Întâlnirea dintre CSM Galați și CSU Arad nu a avut istoric, ea luând sfârșit încă din minutul 28 la scorul de 42-0 pentru gălățeni. În ciuda efortului făcut de CSU Arad de a participa la această etapă, lipsa de efectiv și-a spus cuvântul și astfel cu echipa arădeană rămasă în minutul amintit în doar 11 jucători, arbitrul partidei conform regulamentului a pus capăt partidei.

Au marcat pentru Galați: Ioniță Nistor – 2 eseuri, Gabriel Dănăilă, Mihai Ghinda, Nicu Manolachi, Laurențiu Cocârlă – fiecare câte un eseu, Gabriel Partenie – 6 transformări.

La primul joc în acest sezon Politehnica Iași, care nu punctează în clasament, s-a deplasat la CSM Bucovina Suceava. Victoria a revenit ieșenilor, cu rezultatul de 54-12, un succes care cu siguranță va fi un imbold pentru partidele viitoare.

Au marcat pentru Bucovina Suceava: Alexandru Muraru – un eseu și Marcel Crețuleac – un eseu și o transformare, respectiv Cătălin Deliu – 2 eseuri, Sergiu Michiduță – 3 eseuri și 7 transformări, Andrei Micu, Andrei Găină-Vieru și Andrei Fânariu – fiecare un eseu.