03.10.2022,  18:08:18 | 0 comentarii | 339 vizualizari
Un bonus cât o victorie pentru Știința

Echipa de rugby Știința Petroșani a făcut un meci foarte bun la Cluj. Cu toate că a pierdut, trupa lui Alexandru Lupu a luat un bonus cât o victorie.

"Da, trebuie să zâmbim, să ținem capul sus. Presa s-a entuziasmat că la fotbal am murit frumos, cum s-ar spune. Noi astăzi nu am murit. Poate mai mult ca niciodată am arătat că avem valoare. Am jucat cu o echipă care de la înființarea SuperLigii nu a lipsit de la nicio ediție. Și am jucat de la egal la egal. Vorba lui Hagi: sunt meciuri pe care le pierzi, și meciuri pe care nu le câștigi. Câteva amănunte au făcut ca să nu câștigăm. E un detaliu important. Felicitări băieților, felicitări antrenorului Alexandru Lupu. Pentru imaginea orașului contăm la fel de mult ca și alte sporturi. Noi, câțiva, puțini dar de calitate, vă iubim", se arată pe pagina de Facebook a echipei.

Inițial nu am vrut să fac nicio precizare, pentru că nu m-am simțit vizată, dar... nu știu unde bat cu acest apropo, presa. Poate că ar trebui spus cu subiect și predicat. Pot spune, însă, că săptămânal în Ziarul Văii Jiului echipa de rugby a avut cel puțin o pagină, special alocată, pentru rezultate și competiții. Săptămânal antrenorul Alexandru Lupu ne-a răspuns cu diplomație și promptitudine la întrebări. S-a întâmplat și de data aceasta.

Alexandru Lupu ne-a declarat.

"Felicit băieții pentru determinarea din meciul împotriva Clujului, o echipă de top prezentă în Superliga Națională tot timpul! Cu mult noroc au reușit săștige cu scrorul de 24-17, meciul derby care s-a jucat la Cluj! Dacă ar fi fost la Petroșani, sus în deal la Institut, probabil ar fi fost alt meci! A trebuit să ne mulțumim doar cu punctul bonus defensiv, 1 punct, cred eu, prețios în economia campionatului! Am avut momente bune și chiar am câștigat repriza a doua 24-17, 12-3 la pauză, deci 14-12 repriza a doua pentru Petroșani! Așteptăm următorul meci de sâmbătă, acasă, în fața propriilor suporteri contra echipei CSU Alba Iulia pentru un meci spectacol! Băieții sunt și în sesiune specială pentru a trece în noul an universitar care a început. Mulțumim Universității pentru sprijin si suport! Știința tot înainte! Vă așteptăm la teren sa ne susțineți".