12.01.2023, 23:47:10 | 0 comentarii | 748 vizualizari
Studiu în România pe 600 de pacienți. Obiectivul? Stabilirea eficacității și toleranței unui medicament împreună cu hormonoterapia, administrate în cazuri de cancer de sân metastatic la femei aflate în postmenopauză
![]() Articole de acelasi autor
de Ziarul Vaii Jiului
Studiul inițiat de investigator, demarat în urmă cu câteva luni, la nivel național, în 6 centre onologice din țară, și coordonat de către Centrul de Oncologie OncoHelp Timișoara, este de tipul “real world data” (RWD, date din lumea reală). RWD reprezintă un studiu observațional care oferă informații din practica clinică de zi cu zi. O asemenea analiză completează trialurile clinice prin generalizarea constatărilor rezultate din acestea la populația generală. “Am început studiul analizând dosarele a 100 de paciente cu cancer de sân metastatic, aflate la postmenopauză, care au primit un anumit medicament și hormonoterapie. Practic, vorbim de un studiu retrospectiv, întrucât am avut în vedere o perioadă de urmărire de doi ani și jumătate. Vrem sa vedem care au fost eficacitatea și toleranța pe toată această perioada. În cadrul studiului, extins la nivel național, sunt incluse 600 de paciente cu cancer de sân metastatic și din București, Craiova, Oradea și Cluj Napoca, pe lângă cele din Timișoara. “Analiza vine să completeze studiile clinice. De exemplu, se urmărește rata de supraviețuire în rândul pacientelor în cei doi ani și jumătate, gradul de toxicitate a medicamentului pe diferite grupe de vârstă. Am început la OncoHelp și acum vrem să cercetăm la nivel național. Pacientele au vârstele cuprinse între 30 și 75 de ani. Și, pentru că vorbim de o investigație amplă, studiul se va mai întinde pe o perioada de înca un an. Așa că, primele rezultate le vom avea în 2024. Studiile de real world sunt foarte rare în țara noastră și a fost necesară inclusiv o aprobare a Comsiei Naționale de Etică din cadrul Ministerului Sănătății, deoarece sunt analizate dosarele a sute de paciente din ultimii doi ani și jumătate”, spune dr. Cristina Oprean - medic primar oncolog, cofondator Asociația OncoHelp Centrul de Oncologie OncoHelp. Medicamentul analizat în cadrul studiului este CDK4/6 inhibitor folosit în cazul cancerului de sân aflat în fază metastatică. Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul Administrare pagină de Facebook pentru persoane publice ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Administrare pagină de Facebook pentru afaceri ![]() Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare... ![]() Catalog promoţionale 2022 ![]() Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii ![]() Rame click - comandă online! ![]() Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul! ![]() Steaguri publicitare - click pentru a comanda! ![]() Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Catalog promoţionale 2022 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Alege să o susții! ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Newsletter
|