10.09.2023,  10:57:57 | 0 comentarii | 392 vizualizari
Deva a fost aproape de victorie

Într-un alt meci contând pentru etapa a treia din seria 7 a Ligii 3 de fotbal, CSM Deva a întâlnit, pe teren propriu, pe CSC Ghiroda și Giarmata Vii. Deși au dominat copios, devenii au trebuit să se mulțumescă doar cu un rezultat de egalitate.

Jocul de pe stadionul “Cetate” a început într-un ritm alert, oaspeții având prima fază ofensivă, dar apoi devenii au revenit în control. În minutul 10, Popescu este faultat în careul bănățenilor, dar nu se acordă nimic. Pe fondul dominării gazdelor, la o fază care nu anunța nimic, Stupu, de la Ghiroda, trage de la vreo 20 de metri, mingea se lovește de mai multe picioare în traseu și intră în poarta lui Frumuzache, oaspeții trecând, astfel, în avantaj.

Cei de la CSM ratează în continuare, având inclusiv o bară prin Modan. Însă, cum ocaziile se răzbună, cei care au înscris au fost tot oaspeții, în minutul 44, prin Vasluian, cu un șut frumos, dar norocos, iar Ghiroda a intrat la cabine cu 2-0.

Ștefan Nanu, antrenorul devenilor, face mai multe mutări la pauză, iar acest lucru se vede și pe teren. În minutul 52, după două faulturi în careu, asupra lui Modan și Baidoo, se acordă penalty, care este transformat de Bedea.

Timpul trece, iar cei de la CSM ratează mult, oaspeții scoțând, de două ori, mingea de pe linia porții, la acțiunile lui Toma și Creciunesc, balonul refuzând să intre în plasă. Egalarea vine, totuși, în minutul 90, când Modan a înscris, cu capul, din careul mare, după o centrare a lui Doboș, 2-2 fiind scorul cu care s-a încheiat jocul dintre CSM Deva și CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

Ștefan Nanu, antrenorul principal de la CSM Deva, cu un ochi râdea, pentru că, în ziua meciului, a împlinit 55 de ani, și cu altul plângea, din cauza rezultatului. “Este o aniversare dulce – amară. Am ratat foarte mult, în condițiile în care cei de la Ghiroda nu ne-au pus probleme în repriza a doua, când am făcut câteva schimbări inspirate. Și golurile marcate de oaspeți au fost norocoase, dar e bun și un rezultat de egalitate, atât noi, cât și Ghiroda, care, așa cum spuneam și înainte de începerea campionatului, este o echipă solidă, fiind neînvinsă. Îi felicit și pe adversari, dar și pe băieții mei pentru jocul prestat”, a declarat Ștefan Nanu.

Pentru CSM Deva au jucat Frumuzache – Mocanu (31 Toma), Rus, Bărăitaru, Doboș – Buzan, Bedea (83 Țoiu), Stoi (46 Creciunesc), Stoica (46 Gavrilă) – Popescu (46 Baidoo), Modan. Etapa viitoare, CSM Deva va juca în deplasare, la CSU Universitatea Craiova II.