24.09.2023,  19:38:50 | 0 comentarii | 541 vizualizari
Beatrice Miklos - medaliată cu argint la Europeanul de Field

Arcașa din Valea Jiului, Beatrice Mikloș, a obținut o nouă performanță notabilă pentru echipa de tir cu arcul a României, ocupând locul secund la Campionatul Europene de Field din Italia.

Concursul a avut loc în perioada 16-23 septembrie la Cesena San Sicario, în Italia. Au fost prezenți la start 232 de sportivi și oficiali, reprezentând 26 de țări ale bătrânului continent. Delegația României a fost formată din 10 persoane, dintre care 3 sportivi și un antrenor, respectiv Beatrice Miklos, Mario Țîmpu, Mirea Judea și Viorel Habian, din Valea Jiului.

Cel mai bun rezultat al sportivilor români a fost înregistrat de echipa de junioare, formată din Betrice Miklos de la SCM Deva/ MinerulAninoasa, Andreea Albu și Elena Topliceanu, ambele de la CSSU Iași, având un parcurs fără cusur în cadrul competiției, pierzând doar în finala mare, în fața echipei țării gazdă, Italia.

Sportivii din Valea Jiului au avut și alte rezultate foarte bune, având în vedere valoarea competiției europene, după cum urmează:

Locul 4 a fost obținut de către echipa de juniori formată din Mario Țîmpu de la SCM Deva/Minerul Aninoasa, Rareș Alexandrescu de la CSSU Iași și Vlase Adrian de la CSM Iași care au pierdut finala mică în fața echipei Marii Britanii.

Locul 5 – Echipa mixtă olimpic formată din Betrice Miklos și Mario Țîmpu de la SCM Deva/Minerul Aninoasa.

La individual toți trei sportivii, Beatrice Miklos, Mario Țîmpu și Mirel Judea s-au clasat pe locul 7.