|
.
03.10.2024, 16:27:03 | 0 comentarii | 367 vizualizari
Stranierii din fotbalul hunedorean, / Cu burta pe carte
Articole de acelasi autor
de Loredana JUGLEA
Tot mai mulți stranieri au venit în fotbalul hunedorean. La Minerul Lupeni sunt deja trei jucători străini. Pentru că nu sunt vorbitori de limba română, comunicarea are la baza limba engleză și semnele tehnico-tactice. „Ne înțelegem chiar dacă ei nu știu limba română. Înțeleg bine ceea ce vreau să le transmit”, a spus directorul tehnic, Dan Voicu Stranierii sosiți în această vară la Hunedoara au început deja cursuri de limba română. Totul, pentru ca acomodarea lor să decurgă mult mai repede și mult mai bine și pentru ca ei să se simtă, realmente, acasă. „Prilej cu care le mulțumim pentru deschidere și disponibilitate doamnei directoare Dana Vișovan și colectivului de profesori de la Școala Gimnazială Nr. 1. Aceștia se vor asigura că Predrag, Kristijan, Mehdi, Chukwu, Jimmy și Odejobi vor comunica mult mai ușor și, sperăm noi, cât mai fluent, în limba română”, a fost mesajul clubului. Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul |



