22.01.2025, 15:29:28 | 0 comentarii | 640 vizualizari
Percheziții DIICOT în județ / Hunedoreni vizați pentru infracțiuni în Bruxelles
![]() Articole de acelasi autor
de Ziarul Vaii Jiului
DIICOT a descins marți la domiciliul mai multor persoane bănuite că au format în Bruxelles un grup de criminalitate organizată. Printre ei și câțiva hunedoreni, care în Belgia clonau carduri de alimentare pentru a fura combustibil. Era o adevărată rețea, care acum a fost destructurată. La 21 ianuarie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală, împreună cu polițiști din cadrul Brigăzilor de Combatere a Criminalității Organizate Bacău, București, Alba-Iulia și Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Dâmbovița au pus în aplicare 16 mandate de percheziție domiciliară pe raza județelor Bacău, Hunedoara, Dâmbovița și municipiului București, într-o cauză privind săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat, fraudă informatică, efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos, accesul ilegal la un sistem informatic, operațiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice și spălare a banilor. Acțiunea, efectuată în cadrul unui Ordin European de Anchetă, a fost realizată în sprijinul cercetărilor derulate la nivelul autorităților judiciare din Belgia-Tribunalul de Primă Instanță din Flandra de Est, Departamentul Gent, în vederea destructurării unei grupări de criminalitate organizată din Bruxelles, constituită din cetățeni români. Din probatoriul administrat a reieșit că, în perioada 2023-2024, membrii grupului infracțional au realizat operațiuni ilegale de copiere a cardurilor de aprovizionare cu combustibil la benzinăriile din Belgia (skimming), urmate de operațiuni de alimentare frauduloasă cu carburant folosind clonele realizate. În urma perchezițiilor efectuate la locuințele suspecților, au fost identificate și ridicate, laptopuri, medii de stocare, carduri bancare, telefoane mobile, cartele SIM, înscrisuri, precum și alte mijloace de probă. De asemenea, față de doi dintre suspecți au fost puse în executare mandate europene de arestare. Concomitent, pe teritoriul Belgiei au fost efectuate un număr de 10 percheziții domiciliare în Bruxelles și Zulte, iar trei membri ai grupării, cetățeni români, au fost arestați preventiv. Comentarii articol (0 )Nu exista niciun comentariu.
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare... ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii ![]() Rame click - comandă online! ![]() Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul! ![]() Steaguri publicitare - click pentru a comanda! ![]() Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online! ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Cataloage promoţionale 2024 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Alege să o susții! ![]() Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online! ![]() Newsletter
|