|
.
25.02.2025, 15:22:41 | 2 comentarii | 2306 vizualizari
Petroșani / Cartierele – sufocate de mașini
Articole de acelasi autor
de Ziarul Vaii Jiului
Mai mulți cetățeni din Petroșani solicită intervenția primăriei, pentru a-i ajuta să scape de mașinile parcate prost și care încurcă accesul pe străzile lor. Primarul Tiberiu Iacob Ridzi a spus că va trimite Poliția Locală în zonă pentru a-i taxa pe cei care parchează neregulamentar. Numărul mașinilor crește mereu. Iar cum strada principală se eliberează pentru a face loc autobuzelor verzi, care astfel vor avea o bandă specială, zona de intrare în cartiere se va sufoca și mai mult cu autoturisme parcate prost. Zilele trecute pe Facebook, un petroșenean a tras un semnal de alarmă, cerând sprijinul autorităților: „Locuitorii din câteva cartiere ale orașului Petroșani nu au privilegiul de a se putea interveni la timp în cazul unui incendiu. În cazul nostru, pe străzile din spatele primăriei până la Ștefan cel Mare, din cauza mașinilor parcate pe ambele părți nu se poate trece cu mașina de intervenție și nici hidranți montați zonal nu avem. Domnul primar, haideți, vă rog, așa cum v-ați urcat pe mașina de deszăpezire, haideți și cu cei de la pompieri ca un exercițiu prin zonele cu probleme de gabarit din oraș. Vă mulțumesc în numele celor care ar avea norocul de o intervenție de calitate în caz de nevoie!”, a scris internautul. Contactat pentru un punct de vedere, primarul nu știa de situația din zonă, dar de îndată ce a aflat, a dispus poliției locale să intervină și să amendeze pe toți cei ce încurcă circulația și accesul. „Nu știam de această problemă. Am dispus imediat ce am aflat poliției locale să intervină în zonă. Totuși, aș avea rugămintea față de oamenii care se confruntă cu astfel de probleme să ne contacteze direct sau în scris, pentru a putea rezolva prompt problema”, a spus Tiberiu Iacob Ridzi primarul din Petroșani. Lipsa locurilor de parcare este o problemă generală. Cu toate acestea, se întreprind măsuri astfel încât și în cartiere să se parcheze organizat. Chiar și așa întotdeauna vor exista astfel de situații, pentru că numărul mașinilor crește văzând cu ochii. Comentarii articol (2 )
Adauga comentariu
Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.
Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre. Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul |



