11.05.2025,  20:46:04 | 0 comentarii | 667 vizualizari
Din confesiunea unei femei ajunse în Guinness Book of Records Și-a zis că îi trebuie voință și credința că Dumnezeu este cu ea


de Gheorghe OLTEANU

N-am mai fost de foarte multă vreme la mina Petrila, devenită de câțiva ani buni Exploatarea Culturală Petrila. Ca atare, am primit cu bucurie chemarea prietenului Ilie Pintea de la Radio România Actualități de a fi prezent la evenimentul inaugural „Întâlnirile Altfel” din după-amiaza zilei de vineri, 9 mai, desfășurat în sala pompelor a fostei mine.

Invitata lui

Ilie la prima ediție a fost doamna Mariea Crâșmaru, pe care el însuși a mărturisit că a întâlnit-o întâmplător. Atunci mi-am amintit că auzisem un reportaj radiofonic realizat cu dumneaei, femeia care, în 1988, a făcut turul României pe jos, iar după Revoluție, tot la fel, ca globe-trotter, a ajuns să străbată o sută douăzeci de țări de pe șapte continente. De câțiva ani, Mariea Crâșmaru s-a stabilit la Petroșani, oraș pe care l-a ales pentru că a fost surprinsă plăcut de modul în care a fost primită, fără să-i fi spus cuiva cine e și ce a făcut. De fapt, despre femeia care a mers pe jos mai bine de trei sute de kilometri în trei ani și jumătate – „un călător de cursă lungă al planetei”, cum s-a autonumit - au știut doar câteva vecine, iar modestia aceasta explică de ce presa a „dat” așa de târziu de ea.

Timp de aproape

două ore, Mariea Crâșmaru a depănat, chiar și cu umor, amintiri fascinante despre locurile prin a trecut și oamenii pe care i-a cunoscut. Se consideră o persoană obișnuită și crede că oricine ar putea să străbată șapte continente și să ajungă chiar în Antarctica. Pentru asta este nevoie de voință. Isprava sa, consemnată în pașaportul cu 154 de pagini care, desfășurat, are nouăsprezece metri lungime, dar și în Cartea Recordurilor, a fost posibilă numai și numai, pentru că, s-a confesat Mariea Crâșmaru, l-a avut și l-a simțit permanent pe Dumnezeu lângă ea. „Asta a făcut că nu mi s-a întâmplat nimic rău”, a mărturisit dumneaei.


Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 8 ori 10  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter