01.04.2026,  11:17:11 | 0 comentarii | 309 vizualizari
Spectacol total în Liga 4 Hunedoara


de Loredana JUGLEA

S-au marcat 27 de goluri și un nou ocupant pe locul secund după etapa a 18-a.

Campionatul Județean Liga 4 Hunedoara continuă să surprindă prin spectacol și imprevizibilitate. Etapa a 18-a a fost una a extremelor, marcând o medie impresionantă de 5,4 goluri pe meci și modificări importante în zona superioară a clasamentului. În timp ce liderul CSM Deva a privit runda de pe margine, lupta pentru podium și pentru ultimul loc de play-off s-a încins la maximum.

Șocul etapei: Gloria Geoagiu, îngenuncheată pe teren propriu
Cea mai mare surpriză a rundei a venit de la Geoagiu. Aurul Brad a produs „scorul etapei”, spulberând ocupanta locului secund de până atunci, Gloria, cu un 7 – 2 greu de anticipat. Deși gazdele au punctat prin dubla lui Marcu, ofensiva Bradului a fost de neoprit, cu Filipaș, Rucăreanu și Revenco semnând câte o „dublă”, care relansează moralul echipei vizitatoare.

Uricani urcă pe locul 2, Călanul își consolidează poziția de play-off
Eșecul Gloriei a fost speculat imediat de Minerul Uricani. Într-un derby tensionat al orgoliilor locale la Vulcan, trupa din Uricani a reușit să smulgă victoria pe final (2-1), prin reușita lui Prem din minutul 81, urcând astfel pe treapta a doua a podiumului.

La Călan, gazdele au tremurat serios în fața celor de la Șoimul Băița. După ce au fost conduși aproape toată prima repriză, jucătorii de la Victoria Călan au restabilit egalitatea în prelungirile primei părți și au dominat actul secund, impunându-se cu 3-1 și făcând un pas decisiv pentru menținerea pe locul 4, ultimul care asigură prezența în play-off.

Răsturnări de situație la Hațeg și scor de forfait la Simeria
Unul dintre cele mai dramatice meciuri s-a jucat la Hațeg. Dacia Orăștie a reușit să plece cu toate punctele după un meci cu două răsturnări de scor, golul victoriei fiind marcat de Vîrșag în minutul 90. Această înfrângere scoate, practic, Retezatul Hațeg din calculele pentru top 4.

La Simeria, duelul vecinelor de clasament a fost neașteptat de dezechilibrat. CFR Simeria a făcut instrucție cu Inter Petrila, scor 6 – 0, profitând de forma excelentă a lui Al. Costea și D. Ștefoni, ambii cu câte două reușite.

Rezultatele etapei 18:
CFR Simeria – Inter Petrila: 6 – 0
Retezatul Hațeg – Dacia Orăștie: 2 – 3
Mihai Viteazu Vulcan – Minerul Uricani: 1 – 2
Victoria Călan – Șoimul Băița: 3 – 1
Gloria Geoagiu – Aurul Brad: 2 – 7
CSM Deva a stat.

Clasament la zi (Top 5):
CSM Deva – 48 de puncte
Minerul Uricani – 36 de puncte
Gloria Geoagiu – 35 de puncte
Victoria Călan – 30 de puncte
Aurul Brad – 27 de puncte

Ce urmează? Etapa 19 (4-5 aprilie)
Runda următoare promite noi dueluri de foc, cu un accent deosebit pe meciul de duminică dintre Minerul Uricani și Victoria Călan, o partidă care poate definitiva configurația play-off-ului. Liderul CSM Deva revine pe teren pentru deplasarea de la Petrila.


Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 7 ori 5  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal




- - -

- - -

- - -

- - -

- - -
- - -
- - -
- - -
- - -








Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
Promovare
Publicitate
Newsletter