26.10.2014,  19:34:47 | 0 comentarii | 1048 vizualizari GALERIE:     FOTO
Fotbal / Liga a IV-a
de Gheorghe OLTEANU
Hercules Lupeni şi CNS Cetate Deva, / Perdantele etapei

Şoimul Băiţa a fost la un pas de a produce surpriza la Deva. Echipa antrenată de Ciprian Pepenar rămâne şi după etapa de sâmbătă singura neînvinsă din Campionatul Judeţean.

Echipa din Băiţa a remizat, 1-1, pe terenul liderului CNS Cetate Deva, după un meci în care golul egalizator al devenilor a venit abia în minutul 89, Pribac profitând de o gravă greşeală a lui Iancău, care a scăpat nepermis o minge în faţa porţii. Până atunci, oaspeţii au condus, în mare, ostilităţile, mai ales după ce au deschis scorul în minutul 14 prin Benea. Au plecat însă doar cu un punct, în ciuda faptului că au mai avut alte două oportunităţi mari de a marca - ultima, chiar înainte de golul lui Pribac.
În derbiul Petroşaniului, Jiul şi Universitatea au remizat, 1-1.
Minerul Uricani a pierdut, acasă, cu 3-0.
După această etapă, trupa lui Marius Sârbu, Cetate Deva, a rămas lideră din cauza înfrângerii suferite de Hercules Lupeni în faţa vecinilor de la CS Vulcan, ultimii urcând pe locul 2.

La Lupeni / Final de meci la care gazdele nici nu s-ar fi gândit

Scorul de 0-1 cu care s-a încheiat întâlnirea dintre Hercules Lupeni şi CS Vulcan a dus la răsturnarea situaţiei existente la locurile doi şi trei ale clasamentului. În loc să-şi adauge şi altele la colecţia de puncte, fotbaliştii lupeneni au fost nevoiţi să le cedeze oaspeţilor de sâmbătă locul secund ocupat până atunci de ei.

Când joacă
două echipe cu valoare – întâlnirea aceasta, au spus-o cunoscătorii, a fost una foarte apropiată de nivelul diviziei C –, meciul greşeală aşteaptă. Iar aceasta a apărut repede de tot, în minutul zece, când, neinspirat, lupeneanul Ciocârlan scoate cu mâna o minge care ajungea clar în plasa porţii lui Morar. Este posibil, acordându-i circumstanţe atenuante, ca gestul său să fi fost unul făcut din reflex. Numai că, pentru arbitrul de centru Emanuel Băiconi, faza a fost de cartonaş roşu şi de unş’pe metri. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Răzvan Maier, iar golul lui a fost cel care a dăinuit pe tabela de marcaj până la sfârşit de tot.

Decizia centralului
a fost corectă, numai că, cu gândul la meciul pe care Lupeniul l-a avut, acum câteva etape, la Deva, staff-ul tehnic lupenean şi jucătorii, deopotrivă, numai că nu au luat foc. Şi-au adus aminte că, la jocul cu Cetate, acelaşi arbitru Emanuel Băiconi, fiul primarului din comuna Răchitova, i-ar fi furat pe faţă şi de aceea au plecat din reşedinţa de judeţ împovăraţi cu trei goluri. Ştiindu-se de scandalul de atunci, cui, oare, de la asociaţia judeţeană de fotbal să-i fi dat prin minte ca, acum, la meciul acesta, să-l repartizeze tot pe acelaşi om în negru?

Rămasă în zece jucători,
echipa gazdă încearcă din răsputeri să întoarcă jocul acolo unde era până la eliminarea lui Ciocârlan. Numai că, din păcate, dacă, până atunci, schimburile de pase se succedau mai mult în jumătatea vulcăneană de teren, acum ele au început să aibă loc foarte aproape de poarta gazdelor. Raidurile lupenene nu-şi pierd însă din vigoare, iar numai prezenţa de spirit a portarului vulcănean Bobu şi ghinionul care parcă i-a urmărit constant pe lupeneni au făcut ca şuturile lui Soare, foarte, foarte activ în acest meci, şi ale lui Filip să nu se soldeze cu gol.

Repriza secundă
a început în aceeaşi tensiune. Şi pe teren, şi în tribună, în rândul susţinătorilor lui Hercules. Elevii lui Dan Voicu au o prezenţă mult mai bună, dar, parcă fermecată, mingea ocoleşte poarta lui Bobu. De neuitat este ratarea din minutul 48 în care, de la şapte metri, Filip trimite mingea în bara transversală a porţii vulcănene. Spiritele de pe teren pare că sunt mai încinse, iar protestele la deciziile arbitrului de centru nu vin doar de la jucătorii echipei gazdă, ci şi de la coordonatorul de joc al acestora. O altă ocazie, cât carul cu boi al lui Nicolae Grigorescu, este ratată de către lupeneni în minutul 70. Soare îi croşetează elegant pe trei jucători vulcăneni, îi trimite, apoi, mingea lui Cojocaru, dar acesta o şutează peste poarta lui Bobu.

A fost, poate,
ultima ocazie mai acătării prin care gazdele ar fi putut să egaleze. După care nici măcar în cele trei minute de prelungire arătate de arbitrul de centru minunea nu s-a mai putut produce. În timp ce, după fluierul de final, jucătorii de la CS Vulcan se felicitau şi radiau de fericire, galeria lupeneană luase foc. Puţin a lipsit - şi ferice cu oamenii de ordine care au fost pe fază  – ca un tip mai înfierbântat să ajungă la echipa de arbitri, după ce, curajos, a sărit de pe partea de sus a tunelului care dă în teren…

„Poate că am avut şi puţin noroc atunci când căpitanul celor de la Lupeni a pus mâna pe minge şi a luat roşu, noi având un om în plus pe teren. Oricum, am muncit mult pentru această victorie”, a declarat Radu Ion, antrenorul Vulcanului. (L.J.)

Şi lupeneanul Ungurianu, / A plecat la muncă în străinătate

Continuă exodul jucătorilor de la echipele din Vale la munca din străinătate.

Chiar înaintea meciului cu CS Vulcan, Hercules Lupeni a pierdut un jucător talentat, care promitea multe. Astfel, fundaşul de 21 de ani, Raul Ungurianu, a plecat la muncă în Italia pentru o perioadă nedeterminată.
Fotbalistul a declarat că, pe lângă orele de muncă zilnică, va juca şi pentru o echipă dintr-o ligă inferioară, iar câştigul este cu multe peste ceea ce avea la Lupeni. (L.J.)