01.05.2018,  18:44:40 | 0 comentarii | 823 vizualizari GALERIE:     FOTO    
Vulcan / Despre acoperişurile din piaţă


de Gheorghe OLTEANU

Comentariul aparţinându-i unui vulcănean, cititor al ZVJ, se referă la starea necorespunzătoare în care se află un acoperiş. Dumnealui nu se referă la cel al Pieţei Agroalimentare din Vulcan, ci la acela din spatele pieţei, transformat în locuri de parcare pentru autoturisme.

Despre situaţia
celui dintâi s-a interesat şi domnul Ion Simtea, după ce a stat de la început şi până la sfârşit la şedinţa de consiliu local din 24 aprilie. 
Astfel, dumnealui a aflat chiar din gura primarului ceea ce eu scrisesem cu destul de mult timp în urmă. Ile i-a explicat că structura metalică din Piaţa Agroalimentară este disputată juridic în instanţa de judecată de către Primăria Vulcan şi SC Agroaliment. Ile este de părere că aceasta, amplasată pe terenul privat al societăţii comerciale amintite, îi aparţine administraţiei publice locale vulcă­nene. Dimpotrivă, SC Agroaliment susţine că structura metalică este a ei, odată ce a cumpărat clădirea pieţei şi terenul aferent. Aşa că s-a ajuns la judecată. Administratorul societăţii ar vrea să repare acoperişul care arată ca o strecurătoare, dar nu poate face asta până la finalizarea procesului. Dimpotrivă, în târg umblă vorba că, dacă sentinţa va fi în favoarea primăriei, se pare că aceasta ar intenţiona să radă tot fierul de acolo. Vom vedea ce va fi.

Ajung acum
la problema ridicată de cititorul nostru. Prelata metalică din spatele pieţei agroalimentare a fost construită în anii ’90 şi ceva. Pe vremea primăritului lui Vasile Giurgiulescu. A fost făcută pentru tarabele „ruşilor”. Piaţa cu produse industriale era bogată şi se întindea atunci, sâmbăta – am mai spus asta -, pe stradă, iar traficul auto era strangulat. După ce comercianţii şi-au făcut chioşcuri din termopan, tarabele metalice nu-şi mai aveau rostul, aşa că primăria le-a luat de sub acoperişul ăsta. De câţiva ani buni construcţia care îi aparţine Primăriei Vulcan a devenit parcare auto. Aşadar, acesteia îi revine sarcina de a-i repara acoperişul în porţiunile în care ploaia cu gheaţa cât oul l-a făcut sită. Construcţia nu este în niciun litigiu, aşa că întrebarea omului este justificată: când onor primăria vulcăneană, care ia bani pe locurile de parcare închiriate, va repara acoperişul?


Comentarii articol (0 )

Nu exista niciun comentariu.

Adauga comentariu
  Numele tau:


  Comentariul tau:


  C창t fac 8 ori 9  ?  


   DISCLAIMER
   Atentie! Postati pe propria raspundere!
   Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii


Informatiile publicate de zvj.ro pot fi preluate doar in limita a 250 de caractere, cu CITAREA sursei si LINK ACTIV. Orice alt mod de preluare a textelor de pe acest site constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratat ca atare.




Îți dorești o presă liberă și independentă? Alege să o susții!

Banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt esențiali pentru a susține pe termen lung articolele, investigațiile, analizele și proiectele noastre.

Poți contribui cu donații prin Pay Pal sau prin donatii directe în contul
Ziarul Vaii Jiului SRL. 
CONT LEI: RO94BTRL02201202K91883XX, 
deschis la Banca Transilvania.

Payments through Paypal





- - -
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!

_____
Flyere, pliante, broşuri, afişe, cărţi de vizită, mape, formulare...
_____
Cataloage promoţionale 2024
_____
Plăcuţe şi indicatoare pentru case, blocuri, sedii
_____
Rame click - comandă online!
_____
Panou decorativ pentru interior sau exterior – tu alegi designul!
_____
Steaguri publicitare - click pentru a comanda!
_____
Stâlpi pentru delimitare (opritori, de ghidare) - comandă online!






_____
Cataloage promoţionale 2024


Îți dorești o presă liberă și independentă?
Alege să o susții!
_____
Bannere şi mesh-uri publicitare - click pentru a comanda online!
Promovare
Publicitate
Newsletter